• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Kur'an İncelemeleri

 
Site Menüsü

39Araf Suresi 29 Gıst (Hakkaniyet ve Adalet arasındaki fark)
Mushafta Bozuntu Yapılan AyetlerGIST (Hakkaniyet ve Adalet arasındaki fark)


Araf Suresi 29Hatalı Çeviri:
29. De ki: Rabbim adaleti emretti. Her secde ettiğinizde yüzlerinizi O'na çevirin ve dini yalnız Allah'a has kılarak O'na yalvarın. İlkin sizi yarattığı gibi (yine O'na) döneceksiniz.

Doğru Çeviri:
29.De ki: “Rabbim hakkaniyeti emretti. Her mescidin yanında; toplum içinde yüzünüzü; tüm benliğinizi O’na doğrultun ve dini yalnız Kendisine has kılarak Rabbinize yalvarın. İlkin sizi yarattığı gibi O’na döneceksiniz.”


29. ayetin orijinalinde “gıst” sözcüğü var. Diğer meallerde bu sözcüğe adalet anlamını vermişlerdir. (Rabbim adaleti emretti) Ayetteki gıst sözcüğünün esas anlamı hakkaniyettir. Kuran’da adalet sözcüğü ile gıst sözcüğü birbirinden farklıdır. Allah Kur’an’da bazı sözcükleri insanlar karıştırmasın diye ayette ayrı ayrı kullanır. Buna örnek Hucurat 9. ayetidir.

Ve eğer mü’minlerden iki grup birbirleriyle savaştırılırlarsa, hemen onların arasını düzeltin. Şâyet biri ötekinin üzerine saldırırsa, Allah’ın buyruğuna dönünceye kadar saldıran tarafla savaşın. Sonra da eğer dönerse aralarında adaletle barış yapın ve hakkaniyetle davranın. Şüphesiz ki Allah, hakkaniyetle davrananları sever.(Hucurat 9.)

Hucurat Suresi 9. ayetinde gıst ve adalet sözcüğü ayrı ayrı kullanılmıştır. Bu sözcüklerin anlamları birbirinden farklıdır. 

Adalet; denge, denklik demektir.

Gıst sözcüğü: hak edilen ve söz verilen kadar karşılık. Nasip, hak edilen pay demektir.

Babanın farklı yaştaki çocuklarına onar lira vermesi adalettir ama bu gıst demek değildir. Babanın; ilkokula giden çocuğa 5, ortaokula giden çocuğa 10, üniversiteye gidene 20 lira vermesi gıst’tır.

Herkesin ihtiyacına göre hakkının verilmesi gıst’tır, hakkaniyettir.*

* 228. Bölüm Kuran ve İslam, Araf Suresi 29. ayet

Yorumlar - Yorum Yaz
Site Haritası
Takvim