• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Kur'an İncelemeleri

 
Site Menüsü

Kasem, Asr Suresi 1-3
Kasem

Asr Suresi 1-3


1-3.Yaşadığınız çağın insanlık hâli kanıttır ki iman eden, düzeltmeye yönelik işler yapan, hakkı tavsiyeleşen; birbirinin olmazsa olmazı sayan/ öğütleşen ve sabrı tavsiyeleşenlerin; birbirinin olmazsa olmazı sayanların / öğütleşenlerin dışındaki tüm insanlar, kesinlikle tam bir kayıp, zarar, bunalım, acı içindedir.Asr
Daha önce tahlil edilen Fecr suresinde, Allah’ın üzerine yemin ettiği şeylerde akıl ve idrak sahipleri için hayret verici özellikler bulunduğu ve edilen yeminle dikkatlerin bu özelliklere çekildiği ifade edilmişti. Asr suresinde Allah’ın yemin ederek dikkatleri üzerine çektiği konu, referans verdiği, “عصر asr”dır.


عصر Asr” sözcüğü, hem isim hem de mastar olarak kullanılabilmekte ve kullanıldığı şekle göre farklı anlamlara gelebilmektedir.


İsim olarak kullanıldığında “zaman, çağ, yüzyıl, dehr [uzun zaman], gündüz ve gece, gündüzün ‘ğadâd’ ve ‘aşiy’ denilen zevalden önceki ve sonraki iki tarafı, öğleden sonra güneşin kızarmasına kadar olan ikindi vakti, kabile-aşiret, yağmur”[1] gibi çeşitli anlamlara gelmektedir.


Mastar olarak kullanıldığında ise “hapsetmek, menetmek, vergi vermek, sıkıp suyunu çıkarmak”[2] anlamlarına gelmektedir.


Kur’an üzerine zihin yoran uzmanlar, “asr” sözcüğü için bu saydığımız manaların hepsini içeren pek çok değişik yorumlar yapmışlardır.


Biz “Asr” sözcüğüne “ikindi vakti” veya “yüzyıl” anlamlarının verilmesinin daha uygun olacağı kanısındayız. Ayeti anlamaya çalışırken “ikindi vakti” anlamının tercih edilerek bunun bir öğretmenin sınavın sonuna doğru öğrencilerine kalan kısa süreyi hatırlatması gibi, olgunluk çağından sonraki insan ömrünün kalan son dönemini işaret eden bir kinaye olarak düşünülmesi gerekir. Ama, ikindinin, insanın hüsranda oluşuna kanıt gösterilmesi uygun değildir. O edenle tercih birinci anlam üzerine olmalıdır.


Asr sözcüğünün bu i anlamı esas alınıp sözcüğün önündeki “ال el” belirlilik takısı da “ahd” [içinde bulunulan zaman] anlamıyla ele alınırsa, ayet şu şekilde yorumlanabilir:


“Şu yaşadığınız asra/çağa kasem olsun ki…” veya
“Şu yaşadığınız asra bir bakın, dikkat edin, göreceksiniz ki…”
İşte Kur'an


Yorumlar - Yorum Yaz
Site Haritası
Takvim