• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Kur'an İncelemeleri

 
Site Menüsü

Mecaz, Vakıa Suresi 1-7MECAZ


VAKIA SURESİ


1-7.olacak o vaka olduğu zaman –ki o vakanın oluşu için yalan söyleyen yoktur. O vaka, alçaltıcıdır, yükselticidir– yeryüzü şiddetle sarsıldıkça sarsıldığı ve dağlar ufalandıkça ufalanıp da toza dumana dönüşüverdiği zaman ve sizler üç eş sınıf olduğunuz zamanBurada, alçaltma ve yükseltmenin “olay”a izafe edilmesi mecazendir. Bunun bir başka örneği de Sebe’ suresinin 33. ayetindedir. İnsanların hile yapmaları orada mecazen gece ve gündüze izafe edilmiştir.


Ayette “olay” ile neyin alçalıp neyin yükseleceği açıkça söylenmemiş, hazfedilmiştir. Ancak “alçalma” ve “yükselme” kavramları Araplarca hem mekân, hem de konum [statü] için kullanılmaktadır. Mesela mekân için “alçak yer”, konum için de “izzet” anlamında kullanılması gibi. Buna göre, ifadenin hem “evrene ait alçalma ve yükselme” hem de “insanlara ait alçalma ve yükselme” şeklinde anlaşılması mümkündür.Evrene ait alçalma ve yükselme Kur’an’da birçok ayette konu edilmiştir:

5.Dağlar da atılmış renkli yün gibi olur. (Kariah/ 5) 1,2.Ey insanlar! Rabbinizin koruması altına girin, şüphesiz kıyametin kopuş anının sarsıntısı çok büyük bir şeydir. Onu göreceğiniz gün, her emzikli kadın emzirdiğinden vaz geçer. Ve her hamile kadın taşıdığını bırakır. Ve sen, insanları sarhoş olmadıkları hâlde sarhoş görürsün. Velâkin Allah’ın azabı çok şiddetlidir.(Hacc/ 1) 


14.O günde ki; yer ve dağlar sarsılır ve dağlar eriyip akan bir kum yığınına dönüşür.(Müzzemmil/ 14)


Zilzal 1-3.yeryüzü, kendi sarsıntısıyla sarsıldığı, yeryüzü, ağırlıklarını çıkardığı ve insanın, “Buyeryüzüne ne oluyor!” dediği zaman  (Zilzal/1 -3)

İşte Kur'an
Yorumlar - Yorum Yaz
Site Haritası
Takvim