• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Kur'an İncelemeleri

 
Site Menüsü

Örnekleme ve Mecaz, Saffat 64-65

ÖRNEKLEME SANATI ve MECAZ

SAFFAT SURESİ


62.İkram olarak bu mu daha hayırlı yahut zakkum ağacı mı?
63.Şüphesiz Biz onu şirk koşarak yanlış; kendi zararlarına iş yapanlar için bir sınav aracı yaptık. 64,65.Şüphesiz o zakkum ağacı, cehennemin dibinde çıkan bir ağaçtır. Tomurcukları boynuzlu yılanların başları gibidir.
66.İşte, kesinlikle onlar, ondan yiyecekler de karınlarını bundan dolduracaklardır. 67.Sonra şüphesiz onlar için, bunun üzerine kaynar su karışımı bir içecek vardır. 68.Sonra da şüphesiz dönecekleri yer, kesinlikle cehennemdir.


“ŞEYTANLARIN BAŞLARI”
Ayette geçen “şeytanların başları” ifadesindeki “şeytanlar”, halk kültüründeki şeytan değil, boynuzlu, ibikli bir yılanın adıdır. Ayrıca çok kötü, çirkin bir bitkinin de adıdır. Araplarda kötü, çirkin, iğrenç olan şeyler bu yılana, bu bitkiye benzetilir. Yapılan şeytan tasvirleri de bu yılana benzetmeden gelmektedir.


Kur’an'da cennet ve cehenneme yapılan bütün atıfların -ve insanların öteki dünyadaki durumları ile ilgili bütün tasvirlerin- mecazî oldukları unutulmamalıdır. Bizler üç boyutlu bir âlemin varlıklarıyız; idrakimiz de üç boyutla sınırlıdır. Cennet, cehennem, kısacası öbür âlemin her şeyi başka bir boyuttadır. O boyutu ancak örnekleme sanatıyla anlatmak mümkün olur. Öbür âlem bizim için gayb konusudur.
İşte Kur'an


Yorumlar - Yorum Yaz
Site Haritası
Takvim