• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Kur'an İncelemeleri

 
Site Menüsü

39Araf Suresi 33
Hatalı Çevrilen Ayetlerİsm, sözcüğü günah demek değildir.


Araf Suresi 33


33.De ki: “Rabbim, sadece iğrençlikleri; onun açık ve gizli olanını, günahları, haksız yere başkaldırmayı, haklarında hiçbir delil indirmediği şeyleri Allah’a ortak koşmanızı ve Allah hakkında bilmediğiniz şeyleri söylemenizi haram etmiştir.”


Araf suresi 33.ncü ayetteki el- ism sözcüğü ile ifade edilen eylemlere genellikle günah deyip geçiyoruz. Halk arasında günah adlandırılan sakıncalar; onbir-oniki civarında farklı sözcük ile Kur’an’da geçen kötü eylem vardır. Bu sözcükler hep birbirlerinden farklıdır.


Arapçada günah sözcüğü “cünah” sözcüğü ile ifade edilir. Cünah sakınca demektir. Sakıncalı şeylere günah deyip geçiyoruz.


İsm: ihmal, noksanlaştırma, zarara uğrama, getirinin karşıtı-götürü.


Kur’an’dan bir örnek Bakara 219. ayet. Sarhoş olmak ve kumardan kazanç sağlamak konusunu Cenab-ı Hakk anlatırken her ikisinin kumarında içki içmenin hem faydası hem de zararı var der. Bunu dedikten sonra “onların ismi-zararı” götürüsü getirisinden fazladır. Allah zararları da haram etmiş. Yani kendine zarar vermeyi, bir başkasına zarar vermeyi yasaklamıştır. Sosyal hayatta, aile hayatında, doğaya da zarar vermeyi Allah yasaklamıştır. Tüm bu alanlarda eksikliğin, zararın oluşmasının önlenmesi için yasaklanmıştır.

Burada “ism” sözcüğüne günah anlamı verilince; hem anlam uygun düşmüyor hem de Allah’ın verdiği mesaj anlaşılmaz hale geliyor.


Bu nedenle müfessirler Kur’an’da geçen sözcüklerin öz anlamlarına sadık kalınarak meal çalışmaları yapmaları gerekir.

Bakara 219,220.Sana aklı karıştıran/örten şeylerden ve şans oyunlarından soruyorlar. De ki: “Bu ikisinde büyük bir günah, bir de insanlar için bazı menfaatler vardır. Fakat dünya ve âhirette günahları, menfaatlerinden daha büyüktür.” Yine sana neyi Allah yolunda harcayacaklarını soruyorlar. De ki: “İhtiyaçtan fazlasını harcayın.” Allah, iyiden iyiye düşünürsünüz diye âyetlerini işte böyle sizin için ortaya koyuyor. Sana yetimlerden de soruyorlar. De ki: Onlar için, “iyileştirme”, en iyisidir. Eğer onlara karışırsanız, artık onlar sizin kardeşlerinizdir. Allah, bozguncuyla iyileştiriciyi birbirinden ayırt eder. Eğer Allah dileseydi, sizi zora koşardı. Şüphesiz Allah, en üstün, en güçlü, en şerefli, mağlûp edilmesi mümkün olmayan/mutlak galip olandır, en iyi yasa koyan, bozulmayı iyi engelleyen/sağlam yapandır.

• Nisa 50: Allah’a yalan uydurmak bu sözcük (ism) ile ifade edilmiş. Kendine zarar verdiğinden, başkasına zarar verdiğinden dolayı ism-zarar sözcüğü ile ifade edilmiştir.
Allah şöyle dedi, hadisler söyleyerek peygamber şöyle dedi diye başlanan sözler, gerçeğe aykırı olduğunda faydasından çok zararı olur. İyi niyetle uydurulmuş şeyler olsa da sonuç değişmez. Bu eylemler bu nedenle ism-zarar olarak adlandırılır.

• Hucurat 12. ayet Su-i zan;

• Şahitliği saklamak; ism sözcüğü ile ifade edilmiş. Şahitliği saklamak adaletin sağlanmasına engel olur, toplumu yozlaştırır. Bunun getirisi mi çok götürüsü mü?

• Furkan 86. ayet Zina; ism sözcüğü ile ifade edilenler arasındadır. Zina gizli yapılan bir kusurdur. Toplumun yozlaşmasına neden olur, aile kavramını kökünden dinamitler. Bunun getirisi mi çok götürüsü mü?


• Haksız yere başkaldırma; (bağy: meşru yönetime baş kaldırma). Müslümanların bağımsız devlet olma zorunluluğu vardır. Ben bunu istemiyorum, kabul etmiyorum diye baş kaldıramayı da Allah haram etmiştir. Müslümanların haklı yere ve haksız yere başkaldırı konusunu iyice bilmeleri gerekir. Burada ince bir çizgi vardır.


Görüldüğü üzere İsm, günah demek değildir. İsm sözcüğü, götürüsü fazla olan zararlar demektir.
*Kuran ve İslam Programı 229.bölüm

Yorumlar - Yorum Yaz
Site Haritası
Takvim