• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Kur'an İncelemeleri

 
Site Menüsü

114Nasr Suresi 3
Hatalı Çevrilen Ayetler


Nasr Suresi 3Hatalı Çeviri:

1, 2, 3. Allah'ın yardımı ve zaferi gelip de insanların bölük bölük Allah'ın dinine girmekte olduklarını gördüğün vakit Rabbine hamdederek O'nu tesbih et ve O'ndan mağfiret dile. Çünkü O, tevbeleri çok kabul edendir.

Doğru Çeviri:
1,2. Allah’ın yardımı ve fetih geldiği ve  sen, insanların, bölük bölük, Allah’ın dinine girdiklerini gördüğün zaman, 3. hemen Rabbinin övgüsüyle birlikte her türlü noksanlıktan Kendisini arındır ve O’ndan bağışlanma dile. Şüphesiz O, ezelden beri tevbeleri çokça kabul eden, çok tevbe fırsatı verendir.


3.ncü ayette geçen “كَانَ kāne ” sözcüğü “idi” anlamındadır ve meallerde bu ihmal edilir. Bu durum ayetin yanlış anlaşılmasına neden olur. “idi” anlamına gelen "kâne" kelimesi geçmiş zaman kipi ile gelmiştir. Cümleye “Allah ezelden beri tevvabdır” anlamı kazandırır.


Hatalı meallerde verilen anlam dikkate alındığında; “tevbeleri kabul edendir” şeklinde olur ve ayetin orijinali “innhu tevvabun” ollarak ifade edilir. O taktirde “kāne” sözcüğüne hiçbir anlam verilmemiş ve hatalı çeviri yapılmış olur.*
*İşte Kuran, Suresi

Yorumlar - Yorum Yaz
Site Haritası
Takvim